Status på TCO’s turneringshold i forårssæsonen

Holdkaptajn Sune Jørgensen:

“Begge klubbens 1. divisionshold er gået på sommerferie som nummer et  i 1. division. Herrerne har vundet forårssæsonens første tre holdkampe og ligger på en klar førsteplads med 15 point. Holdet har besejret Randers med 4-2, Sønderborg med 5-1 og senest Skovbakken med 6-0 og har med to kampe tilbage i august rigtig gode chancer for at snuppe førstepladsen, der betyder en direkte kamp om oprykning til Elitedivisionen i september. Dameholdet har sikret sig førstepladsen ved at spille 2-2 med Fruens Bøge og ved at besejre både Esbjerg og Team Midtjylland med 4-0. TCO’s piger mangler Kolding i deres sidste kamp på udebane den 23. august – en kamp, der meget vel kan blive om, hvem der vinder 1. division og får muligheden for at rykke op i Elitedivisionen.”