Hjemmebane-nederlag til 1.holdene

Lørdag d.22.februar tog klubbens 1.hold for herrer imod Aarhus 1900 II i et bundopgør i 1.division. Der blev startet med to doubler, som blev delt. Kristoffer & Sune Jørgensen vandt 1.herredouble i to sæt, mens Jeff Sørensen & Henrik Kjærulff tabte 12-10 i matchtiebreak. De efterfølgende 4 singler gav desværre kun én yderligere én gevinst – en sejr til Kristoffer Jørgensen i 1.herresingle. Dermed var et nederlag på 4-2 en kendsgerning på en dag, hvor det burde være blevet til mere.

Efter herrernes kamp tog pigerne ligeledes i 1.division imod topholdet fra Esbjerg. Det blev en tæt affære med en flot singlesejr til Rikke Q.Rasmussen i 2.damesingle i to sæt over Cindie Andersen. Både 3.damesingle og doublen blev tabt i matchtiebreak, så det kunne have gået begge veje. Det blev desværre til et nederlag på 3-1.

Næste opgave bliver en fællestur til Skovbakken d.8.marts.