Nye padel baner i Tennis Club Odense skrider frem

Padelbaner på vej

Padelbaner på vej

Det begynder at ligne noget. Padel bliver nu en integreret del at Tennis Club Odense i hjertet af byen i den naturskønne ådal.

I denne uge lægges der sidste hånd på værket – 3 nye padelbaner diskret placeret midt i anlægget med grusrødt underlag i samme farve som tennisbanerne. I Tennis Club Odense glæder vi os til meget snart at åbne dørene og tilgodese den overvældende efterspørgsel på padel i Odense, som hele landet i disse år oplever.

Fremover kan padel-entusiaster glæde sig til at blive en del af Tennis Club Odenses og de fine faciliteter, som udover de 3 nye padelbaner omfatter 10 tennisbaner, 3 minitennisbaner og en slåmur. Før og efter spil kan man hygge med vennerne og slappe af i vores hyggelige klubhus med toilet- og omklædningsfaciliteter eller på den fine store træterrasse med adgang til grill. Da anlægget er omgivet af naturhegn af blomstrende syrener, er der masser af læ på både baner og terrasse. 

Med Tennis Club Odenses nye padelbaner er Odense Ådal nu i endnu højere grad Odenses centrale sportsmekka med fodbold, tennis og nu padel med let adgang fra åstien for byens beboere i alle aldre, 

Åbning forventes at ske om ca. 14 dage og vil blive offentliggjort her på klubbens hjemmeside.

Træneruddannelse